Tišnovsko v II. odboji – 2. díl

Počátky odboje na Skaličce

 

Památník u SkaličkyDalší díl T10 Tišnov v II. odboji je věnován Skaličce, která svou polohou na slepé silnici na hranici okresů jako by byla předurčena k tomu, aby zde hledali útočiště různé skupiny uprchlíků z totálního nasazení, nebo zajateckých táborů. Téma to bylo tak obsáhlé, že jsem se ho rozhodli rozdělit do dvou samostatných dílů. Tento první se zabývá jak samotným vznikem místní odbojové skupiny pod vedením Milana Genserka, tak i tím, jak se do odboje zapojovali samotní obyvatelé Skaličky, když jim poskytovali úkryt nebo jídlo.
Zde opět patří velký dík Jiřímu Kotasovi, kterého v šedesátých letech napadlo obejít s kotoučovým Natáčení s Jiřím Kotasem (vpravo)magnetofonem pamětníky těchto událostí a zaznamenat jejich vzpomínky, protože prakticky nikdo z nich už nežije. Ve filmu sice mluví jak sám Jiří Kotas tak i Milan Krapka nebo Jaromír Šťastný, ale oni tehdy byli malí kluci, kteří, jak sami říkají, o tom, že rodiče někoho ukrývají na půdě, ani nevěděli.
Na konci tohoto dílu se sice prakticky dozvíte jak to celé ve Skaličce dopadne, ale vyprávění o tom, jak proběhl samotný přepad 24.února 1945, je věnován jeden z dalších dílů Tišnovské 10.