Pocketmaps

 

Digitalizace dnes prostupuje všemi oblastmi veřejného života. Města, obce a jejich instituce, které s digitalizací váhají a zavádějí ji pozdě, zůstanou nutně pozadu za ostatními. Pocketmaps Tišnovsko (dále jen PMT) jde této výzvě naproti. Tento projekt je výsledkem několikaleté spolupráce města Tišnova a Spolku Continuum vitae. 

Cílem tohoto projektu je vytvoření bohaté obrazové, textové a geografické databáze, na jejíž základě bude možné pomocí chytrého mobilního zařízení (smartphone, tablet) putovat Tišnovskem pěšky, na kole, autem, nebo kombinací těchto způsobů pohybu krajinou. PMT nabízí ale i pohodlné desktopové řešení pro seniory nebo částečně či plně imobilní osoby. 

  • PMT je webová služba, k jejíž používání stačí PC s internetovou konektivitou, nebo chytré mobilní zařízení, v terénu s datovým připojením, nainstalovaným internetovým prohlížečem (Google, Safari, Edge, Firefox, Opera…) a vestavěným GPS modulem. Tento požadavek splňují dnes v podstatě všechny dotykové mobilní telefony nebo tablety.
  • PMT je otevřený systém, ve kterém mohou nové projekty vznikat a stávající mohou být kdykoliv plně editovány.
  • PMT na rozdíl od papírových průvodců a map nestárne a je stále aktuální. 

Pocketmaps Tišnovsko nabízí sdílení polohy s mobilním zařízením, uživatel tedy ví, kde se nachází a nemůže zabloudit. Umožňuje mu to bezpečně putovat krajinou a volit i svoje vlastní a ne jen značené turistické trasy. 

Celý projekt Pocketmaps Tišnovsko je zde:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co všechno Pocketmaps Tišnovsko umožňují: 

  • volit mezi jednotlivými mapovými podklady a ty mezi sebou prolínat pomocí funkce nastavení průsvitnosti
  • v textu se dozvíte základní informace o zájmovém bodu
  • pod textem může být vložen odkaz - na webové stránky nebo youtube kanál. 
  • fotografie je možné kliknutím na ikonu “čtverečku” zvětšit. 
  • funkce Then and Now - kliknutím na šipky - tato funkce je jen pro mobilní zařízení a funguje na smartphonech podporujících danou virtuální službu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Představení jednotlivých projektů Pocketmaps Tišnovsko: 

Pro některé projekty, pokud je to účelné, je k dispozici více mapových podkladů - základní mapa ZABAGED, ortofoto mapa, Open Street Map  a georeferencované povinné otisky císařského katastru z roku 1826. Ty jsou postupně implementovány v rozsahu bývalého tišnovského okresu. Tyto jednotlivé mapy je možné vzájemně kombinovat, ale především jednoduchým posuvníkem nastavovat jejich průsvitnost. Uživatel má tak kromě jiného unikátní příležitost porovnávat dnešní stav krajiny (kupř. městské zástavby) se stavem krajiny téměř před 200 lety. 

Následující vyjmenované projekty jsou dnes hotovy, nebo ve stádiu vysokého rozpracování a je možné je plně používat. 

  • Filmová místa – tento projekt vychází vstříc zájemcům o návštěvu filmových míst, kde se natáčely filmy a  TV seriály. Tišnov a okolí se stal oblíbenou destinací filmařů, zvláště v posledních letech. Natáčely se zde kupř. Četnické humoresky, TV seriál Labyrint nebo detektivní seriál Hlava medúzy. U jednotlivých míst jsou uvedeny krátké ukázky z daného filmového díla.

Videonávod zde: 

 

  • Letecký útok na Tišnov 25.dubna 1945 – tento projekt vznikl v roce 2020 u příležitosti 75 let od skončení II. světové války. Na dobových fotografiích jsou zachyceny poškozené domy po dopadech bomb letadel Rudé armády. Zde má zájemce možnost, kromě prostého prohlížení historických fotografií, na místě samém srovnat pomocí fotoaparátu svého mobilního zařízení historický stav (rok 1945) se současností (Live view) principem překrytí (overlapping). Na rozdíl od podobných desktopových řešení, má tento overlapping tu výhodu, že srovnání lze kdykoliv provést pokaždé znovu za neustále se měnících nových teréních podmínek (jiné počasí, roční doba, nová výstavba…) Na svůj mobil tak může pořídit fotografii nebo krátké video tohoto efektu. Tento projekt může skvěle sloužit pro školy při výuce  2. světové války právě na demonstraci lokální historie. 
  • Videonávod zde

 

  • Smírčí kameny, křížky a drobné kamenné památky. Na Tišnovsku je velké množství těchto artefaktů roztroušeno po polích a lesích. Sledovat bývalé hranice panství Tišnovského (Porta coeli), Lomnického, Kunštátského nebo Pernštejnského je velké dobrodružství, protože speciálně hraniční kameny se nachází většinou mimo turistické trasy a jejich objevování v nepřehledném terénu je vzrušující. Také zájem například o smírčí kameny stoupá a na FB existuje hned několik zájmových skupin s touto tématikou.
  • Videonávod zde: 

  • Tišnov na ČB filmech. Tišnov má štěstí, že zde z minulosti zůstalo mnoho filmových materiálů, amatérských i profesionálních. Na mapovém podkladu tak zájemce může putovat po místech, ze kterých kdysi kameramani ČB filmů své záběry pořizovali. Podobně jako v projektu Filmová místa. 
  • Videonávod zde: 

  • STOLPERSTEIN  - projekt popisuje osudy tišnovských Židů během holocaustu za 2. světové války. Před domy tišnovských Židů jsou umístěny kameny zmizelých - Stolpersteinen. 
  • Videonávod zde: 

  • THEN AND NOW - tato funkce u vybraných projektů - Then and now (historické ČB fotografie), Letecký útok na Tišnov 25. dubna 1945, Tišnov za socialismu) - umožňuje interaktivní procházky Tišnovem a okolím pomocí určení polohy na zvolené podkladové mapě. Navštívený bod zájmu po zobrazení umožňuje překrývání živého náhledu přes objektiv fotoaparátu mobilního zařízení s historickou fotografií daného místa. Fotografií zde může být více (Vokounova vyhlídka). Historické fotografie a pohlednice pochází ze sbírek Podhoráckého muzea a ze soukromých archívů. v projketu Then nad now je použita  rozsáhlá kolekce historických fotografií, která v tomto rozsahu nebyla ještě publikována. 
  • Videonávod zde: 

Tipy a inspirace k vašim výletům na Tišnovsku: 

Dřevěné kryté mosty na Svratce a Bobrůvce

Výhledy z Veselského chlumu na východ

Then and now - Tišnov 

Then nad now i v Brně!