Kruhový objezd jako socha ?

Sochy v ulicích. Veselé a hravé. Na některé z nich jde zahrát jednoduchá melodie. Stříkající fontány, kreativní vodotrysky. Náměstí a plácky, parky měst ožívají. S rozšiřováním dopravních řešení, jakým jsou jednoduché a bezpečné kruhové objezdy, se tyto artefakty začínají objevovat i na nich. Kdo cestoval po sousedním Rakousku, mi dá jistě za pravdu, že vkusně osázený, sochou nebo jiným uměleckým objektem vybavený kruhový objezd je jiné kafe, než když ho "zdobí" jen betonové bloky. 

Míra nevkusu hracích automatů se přenesla i semNěkteré ztvárnění kruhových objezdů je nápadité, některé fantaskní a jsou i řešení pHrozen vína - zde jaksi "vyjádřený" symbol vnařského krajeoněkud nevkusná, jakým je kruhový objezd za Rousínovem. 

Umělecký kovář, tišnovský rodák a do nedávné doby i jeho letitý občan, Radomír Bárta, přišel s výtvarným nápadem, který by kruhový objezd na křižovatce za Červeným mlýnem ztvárnil kovovou plastikou. Jak sám říká:  

Pohled při výjezdu z Tišnova„Tišnov je přece bránou do celého regionu! Čím ho zušlechtit, aby byl opravdu bránou do regionu? Tišnov a Tišnováci si přece zaslouží důstojnou upoutávku svého města. Tak, jako je například rozhledna. Dílo několika schopných lidí a  Tišnováků. Takové a  podobné otázky mne neustále aktivují k činnosti vždy, když tímto místem projíždím. Brána nebes Porta coeli, toto je řešení!“

Když ze sebe shodíte těsný šat přítomnosti a neodkladných nutností a putujíc staletími hledáte dominantní duchovní prvek tohoto kraje, nenajdete nic tak krásného, jako ke klášter Porta coeli s nádherným gotickým kostelem a ojedinělým portálem se sochami dvanácti apoštolů.Pohled od Předklášteří

A právě prvek gotických kleneb inspiroval Radomíra Bártu k návrhu této kovové plastiky. Gotické oblouky z nerezové oceli vítají cestující do Tišnova nebo jen přes Tišnov ze všech směrů a stran. Pohled je pokaždé jiný. Jestliže má něco vystihnout podstatu tohto místa, je to právě inspirace stavbou Porta coeli.

O samotném provedení díla autor dále říká:

“Plastiku tvoří několik gotických oblouků, které se dotýkají v různých bodech výšek ramen. V těchto Pohled při příjezdu od Brnabodech jsou pevně spojeny pevnostními šrouby, které nebudou vidět! Celá konstrukce je samonosná, kotvená do betonových pilířů. Detaily budou konzultovány se statikem. Oblouky jsou umístěny vždy oproti vjezdu do města. Při pohledu na kruhový objezd vždy budete před branou. Výška by byla průjezdná od 5 do 7 m pro možné práce údržby vody, plynu a  el. kabelů. Materiál uvažuji kovaný a částečně broušený nerez. V místech kování bude patinovaný. Síla nerezového plechu 3–4 mm, kotevní šrouby nerezové. Materiál bude bezúdržbový, lehce omyvatelný vodou.“

Není těžké si představit, že tento návrh vzbudí vzrušené diskuse, od nadšených až po záporná Pohled při příjezdu od Brnastanoviska. Palčivá je také otázka financování celého projektu. Budou občani po létech devastace občanských aktivit nejvyššími politickými pseudoelitami ještě ochotní celou věc podpořit finanční sbírkou? Budou se do celé akce ochotni zapojit i okolní obce? Zejména s Tišnovem historicky a pevně spjatá obec Předklášteří? Nebo se tu projeví po léta prohlubující se trhliny ve vztazích těchto obcí k Tišnovu? Budeme schopni se přenést přes osobní neshody a zapojit se společně do podpory tohoto díla?

Možná by tento počin mohl předznamenat snahu dostat do ulic města další umělecké objekty od různých autorů. Je možné si představit v budoucnu i workshopy a výtvarné semináře umělců a sochařů, které by se mohly konat třeba v nově budovaném parku Na Hrádku. Cestující míjející tuto plastiku směrem na Předklášteří by pak časteji zajížděli do Předklášteří a navštívili tak nejen Porta coeli, ale i barokní kapli na obecním hřbitově, kde budou v příštím roce uloženy oPohled při příjezdu od Deblínastatky rodin Mundyů a Vittinghofů, posledních majitelů panství Porta coeli po zrušení kláštera.

Celý nápad stojí za pořádnou polemiku. K ní dáváme prostor na našich stránkách Tišnovin v Diskusi.

(Jestli ovšem mezitím nějaký ministr zase nepřijde s báječným nápadem kruhové objezdy zrušit).

 

 

Další ukázky z tvorby uměleckého kováře Radka Bárty najdete na stránkách: http://www.kovar-barta.cz/

Video:

 

Česká televize: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095690193-pred-pulnoci/313281381940026/

Foto týdne

Aktuální články

Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
21.08.2023
Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
19.08.2023
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023