Film o Tišnově z roku 1928 natočený při příležitosti návštěvy Masaryka

Zahájení akce: 

28.10.2018 - 18:00

Ukončení akce: 

28.10.2018 - 19:30

Prezident T. G. Masaryk v Tišnově

Masaryk pije šťávu z malinLetos slavíme význačné výročí – 100 roků od založení Československa. Ale na tento rok připadá ještě jedno výročí, které je především významné pro naše město. Před devadesáti roky, přesně 17. června 1928 navštívil Tišnov náš první prezident T. G. Masaryk.

O jeho návštěvě se dochoval unikátní šestiminutový němý film, který je uložen ve sbírkách Podhoráckého muzea. Snímek natočila filmová společnost ELEKTA Journal Praha. Nicméně od této společnosti existuje v muzeu ještě jeden film, asi půlhodinový, také němý a je jen a pouze o Tišnově. Pravděpodobně někdo z radních oslovil firmu ELEKTA při Masarykově návštěvě, aby o Tišnově natočila film. Tento jedinečný dokument nám ukazuje město a život jeho obyvatel v létě roku 1928.

Film byl v žalostném stavu a tak Radim Tichý navrhnul spolku jeho restaurování odbornou firmou.

Stalo se. Nákladem více než 14.000 Kč spolek Continuum vitae nechal film zrestaurovat a zhotovit jeho digitální kopii.

Tento jedinečný dokument o našem městě budete mít možnost celý zhlédnout na veřejném promítání ve výroční den československé státnosti – 28. října v 18:00 hodin v kině Svratka. Kromě těchto dvou zmíněných filmů budou mít návštěvníci příležitost vidět i další ukázky dobových filmů tišnovské provenience. V doprovodném komentáři se dozvíte také doposud neznámé podrobnosti o Masarykově návštěvě po Tišnovském okrese.

Před tímto promítáním bude v odpoledních hodinách do provozu uvedena a slavnostně požehnána v parku pod kostelem nová zvonička, na které bude umístěn bronzový zvon, který byl odlit letos 28. června k příležitosti 100. výročí naší státnosti.

Na obě akce srdečně zve spolek Continuum vitae.

 

Miloš Sysel, předseda spolku