DAVID EVANS V KUŘIMI

Zahájení akce
Ukončení akce

 

Není na škodu zavítat čas od času za kulturou do nedaleké Kuřimi. Dvojnásob to platí pro pátek 20. května, kdy v klubu Kotelna na Popkově ulici vystoupí od 19,30 hodin americký bluesový kytarista a zpěvák DAVID EVANS, přezdívaný bluesový profesor.

Bluesový profesor David EvansNarodil se v roce 1944 v Bostonu, v polovině padesátých let žil nějaký čas v Dallasu. Zde poprvé zaslechl v místních rádiích i leccos z tamní bluesové scény a už kolem roku 1961 se dostal také k různým podobám lidové hudby. Začal hrát s bluesovým nadšencem Al Wilsonem, pozdějším významným členem kapely Canned Heat. Od roku 1965 pak na vlastní pěst a náklady podnikal terénní výzkumy venkovského blues. Opakované výpravy na jih USA nakonec vyústily v rozsáhlou studii, která vyšla v knižní podobě pod názvem „Big Road Blues – Tradice a tvořivost v lidovém blues“ a dosud zůstává nejhlubší a nejvšestrannější analýzou tradičního blues, jaká kdy byla zpracována.

V letech 2002 a 2007 vydal první dvě vlastní alba s celou řadou hostů z memphiské scény i s archivními snímky s Hammie Nixonem a Al Wilsonem. V uplynulých letech koncertoval ve Spojených státech, v Jižní Americe i Evropě, často se společností znamenitých veteránů z Memphisu a okolí, jejich řady ovšem od té doby výrazně prořídly a dnes tedy David Evans cestuje povětšinou sám, jako jeden z nejpozoruhodnějších interpretů venkovského blues. V České republice koncertoval v letech 2005 a 2008-11, mimo jiné na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou, na trutnovském festivalu, na Valašském špalíčku či Islands Of Prague. Jeho kytara a zpěv neznějí v žádném případě akademicky – ostatně více než čtyřicetiletá zkušenost s touto hudbou takříkajíc z první ruky je určitě tou nejspolehlivější zárukou kvality.

Foto týdne

Aktuální články

Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
28.11.2022
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023
O textu náhrobníku v Lomnici
Miloš SyselHistorie
27.11.2022