Volby za humny - tlachal za dveřmi
Tak by mohlo znít novodobé lidové přísloví. Míní se tím, že vždy s každými volbami na jakékoli úrovni nastupuje tlachání, nůše frází, populistických slibů. BLABLA je asi nejvýstižnější charakteristika těchto tlachalů – politiků.
Jak rozeznat ono BLABLA od jasně formulované věty, věcné a konkrétní?
Nejprve trocha teorie o nejpoužívanějších fenoménech našich tlachalů.
Fráze (z fr. phrase, věta) v češtině znamená ustálenou a často opakovanou větu nebo slovní obrat. V běžné řeči je dnes fráze nejčastěji synonymem pro klišé – bezmyšlenkovitě opakovanou banalitu, která se tak opotřebovala, že už nic neříká, případně může i zastírat skutečný úmysl mluvčího.
Autoři zdůrazňují, že se jedná o náhražky myšlení, o otřelé metafory, které mohou sloužit jen k vypočítavému působení na předsudky a emoce posluchačů.
„Frázista, abych hovořil mluvou trestního zákona, béře na sebe falešnou tvářnost člověka majícího myšlenky a schopného úsudek vydávati. Ve skutečnosti je prokázáno, že záliba ve frázích vzniká z neznalosti fakt, z nepřítomnosti myšlenky a nedostatku vlastního úsudku.“ — Karel Poláček, Žurnalistický slovník, 1933
„Aby se ustálené rčení stalo frází, musí v něm být něco falešného, něco nepravdivého a přepjatého. Fráze vždycky tak trochu lže. Fráze není ustálené rčení, ale ustálené lhaní. Fráze je habituální a zmechanizovaná neupřímnost.“— Karel Čapek, V zajetí slov, 1933
„Fráze: myšlenka v uniformě. — Václav Dušek"
(wikipedie)
Tedy vodítko máme jasné. Pojďme se podívat na politická hesla a volební slogany letošních parlamentních voleb.
ČSSD – údajně favorit voleb.
„Prosadíme fungující stát.“
Myslím, že stát funguje, jen naše zastupitelské orgány jako Parlament a Senát a dnes i prezident ČR dělají všechno možné, aby tomu tak nebylo.
Jihomoravskému hejtmanovi pak malé doporučení – něco prosadit znamená v Parlamentu také nějaký čas prosedět – což se o jeho 77% absenci říct nedá. Stranu v barvě pomeranče raději NE.
KDUČSL:
Dáme zemi do pořádku.
„Ordnung muss sein!“ , naskočí mi v mysli. Kde jsem jenom tohle už slyšel?
KSČM:
S lidmi pro lidi.
V okamžiku vítězství pak bez lidí a proti lidem. Jak jsme zažili po únoru 1948. Kdo není s námi, je proti nám! NE, NE, NE!
Úsvit přímé demokracie – Okamura
Konec bordelu a korupce
Asi mělo být "Konec bordelů a prostituce", tomu bych rozuměl. Ale nemá toto v programu nějaká Armáda spásy?
Ano bude líp.
Ano, ale ne nutně. Po slibech lepší budoucnosti vždy bylo hůř.
ODS
#Volím _ pravici.
Jako trochu znalý not se ptám: Proč onen křížek zvyšující větu o půl tónu? A pak to podtržítko před pravicí? Kryptogram? Ale jaký?
Hlavu vzhůru!
Popereme se za vás.
S tímhle stomatologickým heslem – druhá část sloganu by mohla znít – „otevřete ústa!“ – a fotografiemi baďolíků, nepůsobících jako hospodští rváči, jsem si jistý. Určitě NE.
Strana zelených
Jdeme to změnit
Obřími větrníky a skleněnnými rybníky solárních elektráren na našich polích?
Strana, která by jako slogan měla spíš mít– „Cesta do pekla dobrými úmysly dlážděná.“
SPOZ
Zastavili jsme Kalouska!
No, konečně něco konkrétního. Ale Kalouska zastavila aféra kanceláře premiéra Nečase, ne? A teď nějaký jura vyskočí po skončené bitvě a mává kolem sebe čaganem...
TOP09
Víme, kam jdeme.
Já taky. Za chvíli na pivo. Na konkrétní pivo. S pěnou.
Myslím, že stačí. Zbytek stran nemá cenu rozvádět a analyzovat.
Jak tedy postupovat při výběru?
Dáme stranou nejprve lístky, kde máme jasné NE. Pak lístky, kde máme raději NE.
Pokud nám něco zůstalo v ruce, tak potom už je to skoro jedno.
Ale jeden konkrétní návod bych přece jen měl.
Po internetu koluje zajýmavé povídání. Není důležité, jestli se v něm líčená situace stala či ne. Ale je to myslím dobrý příklad, jak "svět (ne)funguje." Zde je:
Americký profesor ekonomie na místní vysoké škole nikdy nenechal propadnout jediného studenta, ale v poslední době nechal propadnout rovnou celou třídu: Třída trvala na tom, že Obamův socialistický model funguje, že nikdo by neměl být chudý ani bohatý, všichni by měli být zhruba na stejné úrovni. Profesor řekl: "OK, uděláme v této třídě experiment Obamova plánu". Známky z jednotlivých testů zprůměrujeme a všichni tak budou dostávat stejnou známku jako je průměr třídy, takže nikdo nepropadne, ale nikdo ani nedostane za 1. (Známkami nahradil výši příjmů daňového poplatníka). Po prvním testu byly známky v průměru a každý student dostal za 2. Studenti, kteří tvrdě studovali, byli trochu zklamaní a studenti, kteří studovali málo, byli spokojení. U dalšího testu studenti, kteří studovali málo, studovali ještě méně a ti, kteří studovali hodně, se rozhodli, že jim průměr stačí, takže i oni studovali málo. V tomto testu byl průměr 4! Nikdo nebyl spokojený. Při třetí zkoušce byl průměr 5. Jak zkoušky pokračovaly, průměr se nikdy výrazně nezvýšil, vše se zvrhnulo v následné hašteření, obviňování a nadávky. Nikdo nechtěl studovat ve prospěch někoho jiného. K jejich velkému překvapení všichni propadli. Profesor konstatoval, že socialismus už z principu nemůže fungovat, protože odměna za práci může být skvělá, lidé mohou mít motivaci uspět, ale když si vláda vezme celou odměnu, nikdo se nebude snažit, nebo nebude chtít uspět.
5 vět, které se vztahují k experimentu
1. Nemůžete legislativou udělat z chudých prosperující a prosperující legislativně odstavit od příjmů.
2. Co dostane jeden člověk, aniž by si to odpracoval, to musí odpracovat jiný člověk, aniž by za tuto činnost obdržel odměnu.
3. Vláda nemůže dát nikomu nic, aniž by si to dříve nevzala od někoho jiného.
4. Nelze rozmnožit bohatství tím, že se rozdělí!
5. Jestliže si polovina lidí představuje, že nemusí pracovat, protože se druhá polovina o ně postará, a když druhá polovina zjistí, že není dobré pracovat, protože někdo jiný bezpracně dostane to, co oni vytvořili, tak to je začátek konce každého národa
Tak už teď víte jak na to? :)
Zde je několik více či méně povedených volebních klipů.