Sv. Martin - jeho svátek a legenda

Jan
07.11.2013

Sv. Martin z Tours

Sv. Martin na vitráži v katedrále v CanterburySv. Martin je jeden z nejvíce oblíbených a ceněných křesťanských světců Evropy. Udává se, že v jeho jménu je zasvěceno 4603 kostelů a kaplí po celém světě, jen v České republice jich je 145. Nejbližší kostel sv. Martina od Tišnova je v Dolních Loučkách. Další jsou např. V Rosicích, Zbýšově, Dambořicích. V Brně stával kostel sv. Martina před hradbami mezi Židovskou a Měnínskou bránou až do první poloviny 17. století. Byl zbořen kvůli přestavbě hradeb. Zbytky hřbitova, který kolem něj byl, se nalezly v r. 1957 v místech, kde dnes stojí Grandhotel.

Sv. Martina má ve znaku moravské město Frenštát. V Karibiku se po něm jmenuje celý ostrov.Znak Frenštátu

Sv. Martin z Tours (lat. Martinus) se narodil kolem roku 316 v panonské Sabarii. Dnes se toto místo v Maďarsku jmenuje Szombathely. Jeho otec byl římský důstojník, původem z italské Pavie. I Martin byl otcovým vlivem předurčen k vojenské kariéře. Už v 18 letech skládá vojenskou přísahu Římskému impériu. Jeho legenda světce začíná v Galii, dnešní Francii u hradeb města Amiens. Martin se vracel jednoho velmi chladného večera na svém koni a viděl před hradbami žebrajícího, polonahého žebráka. Ale nikdo mu žádnou almužnu nedal. Martin rozťal mečem svůj vojenský plášť na poloviny a jednu polovinu dal žebrákovi alespoň pro zahřátí.

Kostel sv. Martina Dolní LoučkyV noci se mu potom zdál sen, kdy k němu přišel sám Ježíš Kristus oděný právě do poloviny Martinova vojenského pláště. Tento výjev odkazuje na Matoušovo evangelium:

„Cokoliv jste učinili jednomu z mých nepatrných bratří, mně jste učinili.“ (Mt 25,40).

Římský voják Martin se tak nechává v 18 letech pokřtít, ale musí ještě v armádě zůstat.

Tato scéna se po dlouhou dobu stal oblíbeným motivem umělců, zejména malířů a sochařů.

Martina tento sen obrátil ke křesťanské víře. Ve středověké sbírce křesťanských legend se dále uvádějí některé jeho skutky.

Císař Julián podezříval Martina, že se chce vzdát vojenské služby ne kvůli víře, ale ze zbabělosti, protože v tu dobu napadli Galii barbaři. Martin mu nebojácně odpověděl:

„Má–li to být přisuzováno zbabělosti a ne víře, postavím se nazítří před šik beze zbraní a chráněn ve jménu Kristovu znakem kříže místo štítem a helmicí proniknu do jejich zákopů.“ Julián mu nevěřil a dal Martina hlídat, aby neutekl. Ale následující den přišli nepřátelé sami s tím, že se vzdávají. Takové vítězství bez krve mohl způsobit jen svatý muž.

Martin z armády odešel a vydal se ke svatému Hilariovi, biskupu v Poitiers, který jej ustanovil akolytou (kandidát na kněžství). Scéna s darováním půlky pláštěJeho skutky se dál zmnožují a legenda o sv. Martinovi sílí. Všechna nebezpečenství, nemoci i zmrtvýchvstání uskutečňuje jen modlitbou a přímluvou u Krista. Nakonec založil v Poitiers klášter, později se stává biskupem. Zde je zaznamenána i historka s husou, která je atributem sv. Martina. Martin prý nechtěl biskupský úřad přijmout a schoval se do husince mezi husy. Ale ty jej svým kejháním prozradily. Jiná verze legendy zas vypráví, že sv. Martin již jako biskup kázal a husy ho tak rušily svým hlasitým kejháním, že je odsoudil: v den jeho památky budou husy pykat na pekáči. Proto se na sv. Martina pečou husy. Se svátkem sv. Martina 11.11. je spojena spousta lidových pranostik:

-       Na den sv. biskupa Martina milý hospodář a jeho družina husy jedí, víno k tomu pijíce, štědrého Martina chválíce; páni, žáci a kněží se radují, neb se jim koledy přibližují. Pacholci a dívky svobodu mívají a u jiných pánů se zjednávají.

-       Svatý Martin přijíždí na bílém koni.

-       Na svatého Martina kouřívá se z komína.

-       O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá.

-       Radost Martina je hus a džbán vína.

Od roku 2005 je v České republice na svátek sv. Martina nově ustanovena slavnost  podávání svatomartinského vína. Aby se toto víno odlišilo od běžného „mladého vína“ i od mezinárodního svátku Beaujolais nouveau, což  je druh mladého francouzského vína nafialovělé barvy, které pochází z vinařské oblasti Beaujolais severně od města Lyon a začíná se prodávat každý rok vždy třetí čtvrtek v listopadu, byla vinařským Českým vinařským fondem ustanovena kritéria, která vína mohou být jako svatomartinská označena.

Charakteristika:

Svatomartinská vína mají lehkou barvu i chuť a nižší obsah alkoholu, obvykle okolo 12 procent. Abyste si však mohli vychutnat přirozenou svěžest mladého vína, měli byste jej spotřebovat nejpozději do jara, poté víno může ztratit svoji výjimečnou chuť i svěžest.

Bílé víno:

Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský

Růžové víno:

Modrý portugal, Svatovavřinecké

Červené víno:

Modrý portugal, Svatovavřinecké

Svatomartinská vína se mají začít podávat přesně 11. Listopadu v 11 hodin.

A kde můžete svatomartinská vína ochutnat spolu s pečenou husou v Tišnově?

Tišnovská Rychta:

Mladá vína a víno Svatomartinské z vinařství Augustiniánský sklep
Od soboty 9.11.2013 husí speciality a v neděli 10.11.2013 Svatomartinské nedělní menu o více chodech se sklenkou mladého vína
Svatomartinské víno bude od pondělí 11.11.2013 společně s 
husími specialitami
odkaz na Svatomartinské nedělní menu: 
http://www.tisnovskarychta.cz/martinska-husa/

Hotel Květnice:

Frankovka Rose, moravské zemské víno

vinařská trať - obec Šardice

Muller Thurgau, moravské zemské víno

vinařská  trať Hejdy

obec Šardice

Modrý Portugal

obec Šardice Dambořice 

Muškát moravský, moravské zemské víno

viniční obec: Šardice

Menu.

Podhorácká restaurace Tišnov a Hospoda na gruntě Deblín:

Muškát moravský, Veltlínské zelené rané (bílé víno, suché), Svatovavřinecké (růžové víno, suché), Modrý Portugal (červené víno, suché)

Menu:

Takže vydejte se za svatomartinským vínem a pečenou husou a mějte dobrou mysl. Svatý Martin byl prvním světcem, který nezemřel mučednickou smrtí, ale skonal stářím

Foto týdne

Aktuální články

Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
21.08.2023
Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
19.08.2023
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023