ALMANACH 2015/I pokřtěn!

Miloš Sysel
01.07.2015

ALMANACH

V. Seyfert s baronkou A. Modrákovou a baronem V. KupskýmV úterý 23. června jsme pokřtili svůj první tištěný ALMANACH 2015/I Tišnoviny jiný pohled.

„Co kdyby křest neproběhl obvyklým šampusem, ale opravdu vodou, třeba ponořením do vody, jak se dříve křesťané křtili v řece Jordánu?“

Tahle ponoukavá otázka zazněla od Vaška Seyferta při jedné z našich společných redakčních schůzek.

Nápad se mi líbil a nosil jsem ho nějaký čas v hlavě. A pak mne najednou napadlo, že by ta voda taky nemusela být ledajaká, ale přímo magická voda z tišnovského Pětiříčí.

Kolem Tišnova teče totiž pět toků – největší z nich je Svratka, do které v místě „Na plivátku“ u Předklášteří vtéká Loučka a Besének. Za Tišnovem z kopců od Deblína pak Závistka a z Černohorských lesů říčka Lubě.V. Seyfert s baronkou A. Modrákovou a baronem V. Kupským a M. Syslem

Po vydatném dešti v noci z pondělka na úterý – v den křtu – jsem dopoledne objížděl kalné tišnovské toky a do sklenic nabíral „patero vod z patera řek.“ Aby byla čerstvá. Po bahnitém břehu Lubě jsem uklouznul a nedobrovolné koupeli unikl jen o vlásek.

„A pak by se mi líbilo, kdyby na křest přišly nějaké historické postavy v dobových kostýmech – třeba někdo od Mundyů a Vittinghofů.“ Další Vaškův nápad, který jsem musel zrealizovat!

Na tuhle myšlenku se nakonec nechali přemluvit Alena Modráková jako baronka Ludwiga von Vittingof gennante Schell zu Schellenberg a Václav Kupský jako baron Wilhelm Mundy. V Brně jsme půjčili kostýmy a úternímu podvečeru pak šlechta z Předklášteří dodávala patřičnou noblesu a starosvětský lesk.

Když jsem rozvažoval o vhodných kmotrech, myšlenka mě zavedla mnoho let nazpátek do doby, kdy vycházel Tišnov – Fotorevue, kterou z velké části stvořili manželé Petra a Antonín Frankeovi a pan Jiří Mouka. Z redakční rady dnes žijí dále fotograf Pavel Smékal a Josef Zacpal z Podhoráckého muzea. Poslední tři zmiňovaní pak nakonec svoje kmotrovství přislíbili. Čtvrtým kmotrem byl starosta Jiří Dospíšil.

Křest - starosta Dospíšil, M. Sysel, P. Smékal, V. Seyfert, J. Mouka, A. Modráková, V. Kupský Před samotným křtem knihy jsme krátce zavzpomínali na svoje spolkové začátky, promítli jsme pár filmů od Radima Tichého, které si sám uváděl. Na začátky spolupráce s námi zavzpomínal i Martin Golec, na výzkum šibenice pak profesor Josef Unger a arch. Jan Velek, na hledání cesty k šibenici Doc. Jan Lacina.

Výtvarník Vladimír Kiseljov představil projekt umělecké výmalby nádražního podchodu. Inciativu Tišnov žije představil Radim Kučera.

Projekt Cesty hrdelního práva uvedl arch. Miloš Klement.

ALMANACH byl tedy slavnostně pokřtěn.

V Tišnově ho můžete koupit za 199,- Kč v Knihkupectví paní Raškové, v TIC (informační centrum) v Jamborově domě, v Muzeu města Tišnova (Müllerův dům), v tabáku pod Radnicí, v prodejně Foto Smékal a OLALLÁ na rohu Janáčkovy ulice a ulice Na loukách, v Předklášteří v Podhoráckém muzeu a v kanceláři f. Systra spol. s r.o. v ulici Na zahrádkách 349 a prodejně ZNN u benzínové čerpací stanice v Tišnově.

Pokud jste z daleka a máte zájem o náš ALMANACH, rádi vám ho zašleme i poštou. Stačí napsat na naši adresu:

Spolek CONTINUUM VITAE

Na Hrádku 750

Tišnov 66601

email: redakce@tisnoviny.cz.

Všechny fotografie laskavě poskytl p. Miloš Buček

Foto týdne

Aktuální články

Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
21.08.2023
Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
19.08.2023
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023