VZHŮRU JIŽ HLAVU, ROCKOVÝ NÁRODE !

Zahájení akce
Ukončení akce

 

Plakát: první poslechový pořad z cyklu Střípky z mozaiky našeho bigbítuNa podzim roku 2013 jsem se začal společně s brněnským hudebním publicistou Petrem Gratiasem podílet na vzdělávacím cyklu Kapitoly z historie československé rockové hudby, který v rámci Univerzity volného času tehdy pořádala tišnovská knihovna. Od prvních okamžiků mne příjemně překvapilo, že typ poslechového pořadu, o němž jsem si myslel, že je v dnešní videoklipové době už dávno přežilý, si stále dokáže najít své pozorné posluchače. A protože v útrobách mých skříní a hlavně mého počítače se skrývá velmi bohatý archiv nahrávek všeho druhu, dostal jsem velkou chuť se o ně „podělit“ s dalšími možnými zájemci.

Prvním výsledkem byl seriál Písničky ze starých časů, který jsem začal v říjnu 2014 připravovat pro tišnovský „penzion“ a který bude mimochodem pokračovat i nadále. V něm je ale pohled na historické hudební ukázky pojat spíše odpočinkově zábavnou formou a lákalo mne nabídnout i formát přece jen zasvěcenější či poučenější.

Proto jsem s velkým uspokojením přijal nabídku Muzea města Tišnova, zda bych mohl nějaký poslechový pořad realizovat i v prostorách Müllerova domu. A protože se cítím přece jen „kovanější“ na domácí scéně než na té zahraniční, zvolil jsem několik tématických pohledů na domácí rockovou hudbu, které jsem souhrnně nazval Střípky z mozaiky našeho bigbítu a které svým způsobem z jiného zorného úhlu doplňují někdejší Gratiasův cyklus.

Šestice poslechových podvečerů, které se budou konat každý třetí čtvrtek v měsíci, bude zahájena 21. ledna pořadem Vzhůru již hlavu, rockový národe! s podtitulem Zhudebněná poezie českých a slovenských básníků. 18. února navážeme pohledem na Beatles, Rolling Stones, Dylana či Zappu v domácích verzích v pořadu Satisfakce po perném dni. 17. březen bude vyhrazen zahraničním nahrávkám českých emigrantů, pro něž jsem si od režiséra Vojtěcha Jasného s dovolením vypůjčil název Všichni dobří rodáci. 21. dubna se podíváme na fenomén tématických gramofonových desek v pořadu V jednom chudém království aneb Příběhy, pohádky a pověsti v rockovém balení. 19. květen strávíme Se štětcem i kytarou, což bude Malý lexikon výtvarníků, kteří malují i hudbou a ten nám zmapuje překvapivě velké množství umělců, kteří se kromě muziky věnují i výtvarné tvorbě.  A na závěr to bude 16. června pořad Když se (ne)smělo zpívat anglicky s podtitulem Artia – socialistický rock pro mezinárodní posluchače, v němž budou představena méně známá československá alba, která se kdysi vyráběla speciálně pro vývozní trh. Zda to bude opravdový závěr, bude záležet i na zájmu posluchačů – v optimálním případě se nabízejí další témata ještě pro podzimní měsíce nastávajícího roku.

Cyklus si ve svém souhrnu nečiní žádné ambice zmapovat tímto způsobem celou šíři domácí rockové hudby. Je myšlen spíše tak, že o každé z jeho částí bude možno říci: „… i toto byl (je) československý bigbít“. Rock jako žánr při tom nebude v žádném z dílů chápán nijak ortodoxně, budeme odbíhat hodně k folku, sem tam k jazzu a nevynecháme ani běžnou scénu populární hudby. Budu se na Vás těšit.

Václav Seyfert st.

Foto týdne

Aktuální články

Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
21.08.2023
Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
19.08.2023
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023