BLUESOVÁ POMLÁZKA

Zahájení akce
Ukončení akce

 

DRUHÁ BLUESOVÁ POMLÁZKA

Bluesová pomlázka 2014V sobotu 19. dubna se od 18,30 hodin uskuteční v kulturním domě v Železném 2. ročník hudebního festivalu Bluesová pomlázka. Stejně jako vloni budou během večera v akci ve zhruba hodinových vystoupeních tři účinkující, které rozhodně stojí za to slyšet.

Skupina St.Johnny (zleva Jan Stehlík, Pavel Plánka, Zdeněk Tichota)Úvod bude patřit skupině St.Johnny s hostujícím hráčem na foukací harmoniku Charlie Slavíkem. Jedná se o jedinou českou kapelu hrající tzv. jump-blues padesátých let minulého století. Založil ji v roce 2005 kytarista a zpěvák Jan Stehlík, který důsledně pečuje o to, aby skupina zněla dobově autenticky. Svůj podíl na tom mají i jeho brilantní spoluhráči: basista Zdeněk Wimpy Tichota hraje mimo jiné i ve Framus Five nebo v Andrštově Blues Bandu, bubeník Pavel Plánka natáčel desky doslova s kdekým – od Hráč na foukací harmoniku Charlie SlavíkVlasty Třešňáka přes Oskara Petra až třeba po Romana Dragouna, kterého na „Pomlázce“ uslyšíme rovněž. Charlie Slavík je dnes snad nejuznávanějším harmonikářem v republice a s kapelou St.Johnny hostuje pravidelně – kromě toho má svůj vlastní soubor a doprovází rovněž afroamerickou zpěvačku Juwanu Jenkins. St.Johnny mají na svém kontě tři alba.

V případě druhého účinkujícího večera se stalo na festivalu již tradicí, že se od blues vždy více či méně odklání. Vloni tuto roli obstarala opavská kapela Ladě, letos tak učiní již Roman Dragounvzpomínaný Roman Dragoun, který se představí v sólovém bloku na klávesové nástroje a určitě vedle svého obvyklého repertoáru přece jen v části svého vystoupení nějaké blues nabídne. Takto samostatně vystupuje velmi často, jinak je možno jej slýchat samozřejmě se skupinou Progres 2, s kapelou T4 nebo se sestavou nazvanou His Angels. Roman je již několik let členem Síně slávy českého rocku a v poslední době obráží pódia i se speciální superskupinou špičkových hráčů na jednotlivé nástroje, tak jak ji coby tzv. „all stars“ vybrali samotní posluchači (Pavlíček-Kulhánek-Dragoun-Meier-Hrubý-Střihavka).

Na závěr musí přijít patřičná „jízda“ a tu letos obstará ekipa vpravdě početná. Polabský Gamba Blues Band s sebou přiveze hned čtyři speciální hosty (dechaře, perkusisty apod.), takže z pódia to na návštěvníky „vybalí“ dokonce desetičlenný bluesový orchestr. K Gamba Blues Band - základní sestavazákladní šestici ( Stanislav Svoboda – kytara, zpěv; Pavel Jun – kytara; Zdeněk Klon – baskytara; Eduard Stočes – klávesy; Jan Píška – bicí; Pavel Žejdlík – saxofon ) přibudou s trubkou plus dalším saxofonem Jan a Jiří Kosinové, jinak členové skupiny Krásné nové stroje, perkuse bude obstarávat Jiří Kollman (mj. stálý spoluhráč baskytaristy Pavla Jakuba Ryby) a s kytarou a harmonikou vše doplní bývalý člen Gamby Břetislav Oliva. GBB hrají i vlastní skladby, ale základ jejich pomlázkového repertoáru obstarají slavné bluesové evergreeny, kterých mají ve svém playlistu nepřeberné množství B.B.King na fotografii Jindřicha Oplta(Cocaine, Hoochie Coochie Man, Sunshine Of Your Love, House Of The Rising Sun, Roadhouse Blues aj.)

Pravidelnou součástí Bluesové pomlázky je i výtvarná instalace. Letos budou interiér kulturního domu v Železném v průběhu celé akce dotvářet fotografie Jindřicha Oplta, jehož specializací jsou momentky z koncertů hudebníků právě bluesového žánru. A v neposlední řadě ještě jedna důležitá informace: ten, kdo navštívil „Pomlázku“ vloni, dobře ví, že kromě potravy ducha je řádně postaráno i o dobré pití a jídlo.

Vstupenky v ceně 190 Kč je možno zakoupit v předprodejích buď v tišnovském knihkupectví paní Raškové na Brněnské ulici nebo na obecním úřadě v Železném. ( Na místě pak bude vstupné činit 230 Kč ). Zhruba k času zahájení akce odjíždí z Tišnova do Železného linkový autobusový spoj – 18.36 z Tišnova, příjezd do Železného 18.43. Během večera bude možno zakoupit na místě CD nejen zúčastněných kapel.

Foto týdne

Aktuální články

Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
21.08.2023
Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
19.08.2023
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023