Marian Antoni Melchior Langiewicz - Hlava generála

Kdo byl Marian Langiewicz se v tomto díle Tišnovské 10 rozhodně nedozvíte. Ne že by to nebyla zajímavá osobnost, ba právě naopak, ovšem těchto deset minut budeme věnovat vzniku pamětní busty, která bude na méstě, kde byl generál na chvíli v Tišnově zavřený po svém zatčení.
Tento film vlastně vznikl náhodou. Někdy před rokem mi můj dlouholetý kamarád z Brna Ondřej Štoček oznámil, že bude asi dělat hlavu nějakého generála v Tišnově. A protože jsme se kdysi domlouvali, že bych s ním natočil nějaké video jak vzniká bronzová socha, ihned jsme si plácli, že zkusíme zfilmovat tuto bustu. Kvůli tomu, že výsledný film by měl být spíš pro běžného diváka než pro studenta slévačské školy, jsme opustili původní nápad záznamu pracovního postupu a udělali z toho spíše publicistiku poskládanou ze dvou klíčových momentů vzniku bronzové sochy: vytvoření hliněného modelu a samotné lití.
Z dílny na VUT v BrněV reálu to vypadá ještě jednodušeji než ve filmu. Sochař uplácá hlavu z hlíny, z té sejme formu do které nalije bronz a je hotovo. Zdání však klame. Jen hliněný model vznikal několik dlouhých týdnů. Teď to už mohu asi přiznat - ta hliněná hlava, co je vidět ve filmu, prakticky vůbec neodpovídá výslednému odlitku. Ondřej ji po té, co jsme skončili natáčení u modelu, ještě několikrát předělal. Potom následovalo to, co ve filmu neuvidíte: výroba formy. Ta trvala také řadu dní, protože je nutné ji napřed z hliněného modelu sejmout negativ, z toho pak vyrobit voskový model, ten obalit keramickou směsí a s tím pak udělat spoustu dalších věcí, aby ve finále do míst, ze kterých vytekl vosk, natekla bronzová slitina. Samotné lití trvalo tak pět minut a neznalý pozorovatel by řekl, že na tom nic není. Těm pěti minutám však předcházely hodiny příprav, aby vše klaplo tak jak má, protože není čas ani prostor na chyby, jinak by týdny práce přišly nazmar. Hlavě v tomto krátkém okamžiku se ukáže um a zúročí zkušenosti mistra slévače.
Jak to celé dopadlo, uvidíte nejen v tomto filmu, ale i na živo v průchodu do obchodního domu pod tišnovským mariánským sloupem, kde bronzová busta a kamenná deska připomínají místo několikadenního nuceného pobytu slavného polského vojevůdce.

Foto týdne

Aktuální články

Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
21.08.2023
Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
19.08.2023
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023