Železo z Tišnova - historická tavba 2016

radimtichy
01.12.2016

Pár statečných...Tento film vznikl jako vedlejší produkt akce, jejímž hlavním produktem bylo železo. Plných 129 gramů surového železa, které se nám podařilo napotřetí vytavit z místní rudy. První dvě tavby jsme uskutečnili souběžně u příležitosti letních Trhových slavností. Město nám dovolilo postavit pece v prostorách plánovaného parku v zahradách pod kostelem. Se samotnou technologií 
tavby nám pomohli přátelé, kteří na rozdíl od nás už nějaké zkušenosti měli. I když akce byla výborná a přišlo se na ni podívat spousta lidí, následovalo večer při otevření pecí zklamání. V peci, kde Martin Golec zpracovával limonit natěžený v Rudicích při kutání hlíny, byla jen hromada popela. V mojí peci, kde jsme se snažili vytavit hematit z odvalu staré barytové štoly na Květnici, to vypadalo trošičku lépe, ale těchTavba trvala dlouho do noci pár zrnek železa v hroudě strusky ani nestálo za řeč.
Důležité však byly nově nabyté zkušenosti a také to, že zbylo pár pytlů uhlí a půl kbelíku tišnovské rudy, takže jsem chtěl uspořádat ještě jednu tavbu. Jenže prázdniny skončily dříve, než jsme to stačili uskutečnit a pak už najednou nebyli lidé ani čas. Věděl jsem, že pokud to neuděláme letos, tak už to neuděláme nikdy, a tak jsem sám vyrazil do Rudic pro hlínu, sám postavil pec a s pár nejvěrnějšími uspořádal listopadovou tavbu. Musel jsem sáhnout k několika kompromisům, kdy otroka s měchem nahradil starý vysavač a hematit z Květnice z části doplnil koupený hematit odkudsi z Indie. Výsledek ale nakonec Ranní odpichdopadl dobře. Druhý den na nás v peci čekala půl kilová houba, ze které se Radkovi Bártovi podařilo vykovat železný hranolek o hmotnosti 129 gramů. Velký úspěch. I když na to bylo potřeba 30 kilo uhlí, 20 kilo rudy. 300 kilo hlíny, 20 deka vápence, 2 dny příprav a 10 hodin práce u pece. Když do této rovnice započteme i dvě předchozí neúspěšné tavby, tak několik lidí pracovalo několik desítek hodin, aby za použití tři čtvrtě tuny jílu, metráku dřevěného uhlí a čtyřiceti kilo různých rud získalo 129 gramů těžký železný hranolek. I tak si ale troufnu říci, že to byl úspěch a to nepočítám ten sud piva z pivovaru Květnice, který jsme u toho vypili.

Foto týdne

Aktuální články

Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
21.08.2023
Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
19.08.2023
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023