Tišnoviny - jiný pohled - aktualizace 9. 6. 2016

Vážení příznici Tišnovin,

děkujeme za hojnou návštěvu přednášek spolku Continuum vitae v letošním roce i za účast na poslední vycházce po stopách úzkokolejné železnice údolím Haldy a Libochůvky, kterou vedl pan Miroslav Vaněk.

Co je nového na našem webu:

Pohřebiště z doby bronzové pod paneláky

 Martin Golec

Většina historických článků míří buď do zcela nedávné minulosti, nebo do období, o kterých si dokážeme udělat díky školním znalostem nějakou představu. Sem spadá renesance, středověk nebo Slované z Velké Moravy. Hlubší výlety do minulosti totiž opouští nejdříve jasné a později jakékoliv kontury a slovo pravěk je pak zastřeno rouškou nevědomí. Ve staletích a tisíciletích před narozením Krista jsme již velmi hluboko před prvními evropskými literárními památkami a jsme tak odkázáni na archeologii – vědu rýče.(více)

Úzkorozchodná drážka továrny Diana GmbH – 1. díl

Radim Tichý

Ještě dnes se dají najít v údolí potoků Halda, Libochůvka a Loučka pozůstatky po úzkorozchodné dráze, kterou firmy, co stavěly v třicátých letech trať z Brna do Havlíčkova Brodu, používaly pro dopravu materiálu při stavbě drážního tělesa a ražbě tunelů. (více)

Cesta hrdelního práva V.

Miloš Sysel

I když do srdcí lidí pevně zarostlá, Závist se často vznáší vzduchem na papírových křídlech anonymních dopisů a udání, jako kapénková nákaza se šíří mezi lidmi pomluvou, aby zamořila naši mysl. Závist je silně „virulentní“ a velmi často přerůstá v nenávist. Napřed závidíme ostatním jejich úspěch, jejich majetek, práci, kariéru, pak zdraví, rodinu … a nakonec „ty ostatní“ začneme nenávidět, vinit tyhle šťastné, úspěšné či bohaté lidi z našeho smutného života.(více)

Pink Floyd open-air v Rájci-Jestřebí

Opět po roce se do Rájce-Jestřebí vrací brněnská kapela Distant Bells, známá svou dokonalou interpretací skladeb slavné britské kapely Pink Floyd. Letos proběhne již 4. ročník této jedinečné události. (více)

Krásné předlétí přeje

Redakce Tišnoviny jiný pohled