LEGIOVLAK NA KRÁLOVOPOLSKÉM NÁDRAŽÍ

Zahájení akce
Ukončení akce

legiovlak slozeni

Legiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Vlak křižuje od května 2015 Pozvánka na brněnskou expozici Legiovlakcelou Českou republiku, v úterý 20.října 2015 dorazil na královopolské nádraží a bude zde na 1.nástupišti přistaven až do 5.listopadu, kdy odjíždí do Zlína.

Legiovlak se skládá z 11 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, Josef Jiří Švec, hrdina bitvy u Zborova, legendární postava čs.legionářské historie v Ruskukrejčovského, obrněného, prodejního, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty. Celá akce je ve foyer nádraží doprovázena desítkami panelů, na nichž se z úžasných, téměř 100 let starých fotografií a z připojených komentářů dozvíte prakticky vše o působení  Československých legií v Rusku v období 1914-1920.

Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma. Ve všední dny od 8 do 16 a o víkendu od 9 do 16 hodin. Každou celou hodinu od 13:00 probíhají komentované prohlídky s průvodci (zdarma). Panely ve foyer lze shlédnout kdykoliv, jsou-li prostory nádraží otevřeny ... tedy třeba i při čekání na půlnoční vlak směrem na Tišnov ...

Foto týdne

Aktuální články

Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
28.11.2022
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023
O textu náhrobníku v Lomnici
Miloš SyselHistorie
27.11.2022