JETHRO TULL TRIBUTE BAND OPĚT ZDE !

Zahájení akce
Ukončení akce


ČLOVĚK POCHÁZÍ Z VEVERKY (…ALE EVOLUCE NIKDY NEKONČÍ)

Pozvánka na koncert Cuprum & Quizz KidV sobotu 3. října se od 19 hodin uskuteční v kulturním domě v Železném u Tišnova nevšední rockový koncert, který by si neměli nechat ujít především příznivci slavné britské kapely Jethro Tull. Vystoupí zde totiž skvělý cover band Iana Andersona a jeho spoluhráčů nazvaný Quizz Kid a spolu s ním jako předkapela skupina Cuprum. A proč ten záhadný, zdánlivě naprosto nesouvisící titulek ?

Jethro Tull Tribute Band zde totiž v uplynulých létech už dvakrát s velkým úspěchem koncertoval, ale vždy pod názvem Bratranci Veverkové. Poprvé to bylo v únoru 2011 v sále Městského kulturního střediska, podruhé pak na podzim 2013 už v Železném. Toto vystoupení bylo bohužel v historii jmenované kapely úplně poslední – krátce poté se „Veverky“ rozpadly a rozdělily se na dvě nová seskupení, z nichž jedním je Vtipný poutač skupiny Quizz Kidprávě Quizz Kid. (Název pochází z písničky skupiny Jethro Tull, která je součástí jednoho z kultovních alb „Too Old To Rock´n´Roll: Too Young To Die“). V jeho řadách působí z původní sestavy Veverků čtyři hudebníci: vedoucí a baskytarista Jan Havránek, zpěvák Vladimír Pošvic, flétnista Richard Malát a bubeník Jan Ježek. Nově je doplnili kytarista Ondřej Vodrlind a hráč na klávesové nástroje Mikuláš Čimbura. Těm členům kapely, kteří absolvovali předloňské vystoupení, se v Železném tak líbilo, že sami projevili zájem koncertní návštěvu zopakovat a pořádající občanské sdružení deTOX jim s velkou chutí vyhovělo.

Na pódiu však tentokrát nebudou sami. Ještě před jejich setem vystoupí skupina Cuprum, která je z poloviny tvořena stejnými hudebníky (Pošvic, Malát, Ježek), ale na rozdíl od „Kida“ se zabývá vlastní tvorbou ve stylu progresivního Skupina Cuprum v akcirocku. Kromě již jmenované trojice v kapele dále hrají kytarista Jan Drchal, klávesista Štěpán Vodenka a baskytarista Jaromír Hynek. Po demosnímcích z roku 2008 vyšla skupině další dvě CD: Musica Deposita (2011) a Brahma Višnu Šiva (2014) – tento poslední počin uvedl do života sám Vladimír Mišík a při křtu si zazpíval za doprovodu členů Cuprum i legendární píseň Já a dým z alba Kuře v hodinkách.

Klávesové fajnšmekry a pamětníky bude jistě zajímat, že obě skupiny používají Hammondovy varhany s tzv. leslie boxem, což je zařízení, které v 70. letech letělo jako bomba rockovým světem – šlo vlastně o rotující Varhany s otevřenou leslie bednoureproduktor, který vytvářel typické vibrato. Kapelám, které se žánrově vracejí o ty zhruba čtyři dekády zpět nebo na tehdejší hudbu přímo navazují, pomáhá leslie „bedna“ vytvářet autentický zvuk dávných analogových aparatur a má tak řadu svých zasvěcených příznivců, kteří na ni nedají dopustit.

Vstupenky na koncert nebudou nabízeny v předprodeji, za 170 Kč je bez problémů zakoupíte až na místě před začátkem akce. A doslova přímo k jámě lvové – tedy ke kulturnímu domu v Železném – Vás může odvézt linkový autobus, který vyjíždí v 18.36 hodin z tišnovského nádraží.

Foto týdne

Aktuální články

Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
21.08.2023
Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
19.08.2023
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023