Jaroslav Fiala - DYKY

Zahájení akce
Ukončení akce

Kámen zmizelých  - Jaroslav Fiala – DYKY.

 

Jaroslav Fiala - Dyky - vlevo29. listopadu 1944  brněnské gestapo zatýkalo po tišnovských domácnostech. První rozsáhlé zatýkání proběhlo již 5. října téhož roku, kromě mnoha zatčených byl při pokusu o útěk zastřelen člen tišnovského Sokola Miroš Habrovec. Pomocí volavčích sítí a výslechů zadržených z 5. října se gestapo do Tišnova o necelé dva měsíce později vrací. Jedna z adres zní Tišnov. č.p. 639. Je to bytový dům, kterému se říká „čínský konzulát“, nebo jen na „konzulátě.“

Gestapáci buší brzo ráno na dveře se jmenovkou FIALA. Otevírá jim Anna Fialová. Dva muži se ptají na jejího syna Jaroslava. Ten je v té době v práci v německé zbrojovce Klöckner v Kuřimi. Muži zběžně prohlédnou byt a bez vysvětlení odcházejí. Jaroslav je ještě téhož dne v 9.00 hodin dopoledne na svém pracovišti zatčen.

Gestapo ví, že Jaroslav Fiala, člen I. skautského oddílu Tišnov, přezdívaný DYKY, byl nálezcem kulometu na Jaroslav Fiala - Dyky - skautský letní tábor na Prudké r. 1939tišnovské Květnici. Tato zbraň spolu se 300 náboji je již několik měsíců v držení gestapa v Brně. Cílem zatýkání je najít další zbraně, což se jim o několik dní později, 5. prosince 1944 daří. Jdou najisto do domovů legionáře Františka Kočky a sokola Oldřicha Kothbauera. Zde zbraně opravdu najdou.

Dochází k dalšímu zatýkání.

DYKY je uvězněn nejdříve na Kaunicových kolejích, 23. ledna 1945 je pak odvezen do koncentračního tábora Flossenbürg. Poslední zpráva o něm je z Norimberku, kde 10. března 1945 umírá.

Po slavnostním položení kamenů zmizelých bratrům Vetešníkovým letos 12. září při zahájení skautské výstavy „Junáci vzhůru!“ k 80. letům tišnovského skautingu, tak bude položen tento kámen i Jaroslavu Fialovi do chodníku před dům na ulici Polní č. 639.

Slavnostní položení se uskuteční za účasti skautů Střediska Květnice Tišnov a příbuzných rodiny Jaroslava Fialy přesně 71 let po zatčení, dne 29. listopadu odpoledne ve 14.00 hodin.

Foto týdne

Aktuální články

Jak bez práce nakonec přece jen byly koláče
Miloš SyselHistorie| Historie
21.08.2023
Znovuobjevená dekorativní hornina na Tišnovsku
Miloš SyselHistorie| Historie| Příroda
19.08.2023
Který potok je Besénkem? A mohl bych ho vidět...?
Miloš SyselHistorie
21.03.2023